Blue Mountains

Po snídani jsme zašli na recepci našeho kempu zjistit, jaká je situace v horách Blue Mountains vzhledem k rozsáhlým požárům. Řekli nám, že máme dojet do infocentra v horách a poptat se tam.

Cestou jsme potkávali jedno hasičské auto za druhým. Kolem silnice i v okolí měst byl hustý kouř z hořící buše. Do hlavního centra – města Katoomba jsme dorazili v poledne. Blue Mountains jsou obvykle zahaleny v modrém oparu z vypařujícího se eukalyptového oleje z místních lesů. My jsme ale místo modrého oparu viděli jen kouřovou clonu.

Jeli jsme rovnou k místní hlavní atrakci – Scenic World. Jedná se o procházku pralesem na dně údolí, do kterého turisty sveze nestrmější (52°) železnice na světě – Scenic Railway. Dále vede do údolí lanovka Scenic Cableway a nad údolím se lze projet lanovou kabinkou Scenic Skyway. Celý areál byl původně uhelný důl. I nejprudší železnice zprvu vozila vytěžené černé uhlí. Dnes už vozí jen turisty, protože celá oblast se z černouhelných dolů proměnila v chráněnou oblast. Koupili jsme si celodenní vstupné, takže jsme mohli v areálu jezdit lanovkami neomezeně. Okolní národní park byl však uzavřen, právě kvůli požárům, takže do něj jsme nemohli.

V areálu Scenic Wolrd jsme strávili celkem 4,5 hodiny. Viděli jsme nejen původní doly, pralesy, ale z lanovky Scenic Skyway jsme měli i hezký výhled na vodopád Katoomba Falls a skály Tři sestry. Poté jsme si zajeli v Katoombě na vyhlídku Echo Point, odkud byl nejlepší výhled na Tři sestry a do údolí a pohoří Blue Mountains. Bohužel byl výhled přes kouř špatný. Jinak máme ještě jeden zážitek z Blue Mountains – ohlušující řev cikád. Jen co jsme vystoupili z auta, málem nám popraskaly ušní bubínky. Řvaly strašně nahlas a bez přestání. Zřejmě jsou tu přemnožené, jedna nám přistála i na kole auta na parkovišti.

Vzhledem k tomu, že trasy v národním parku byly uzavřené, odjeli jsme z Blue Mountains oproti plánu o den a půl dříve. Ještě ten den jsme ujeli dalších 190km naší trasy a zůstali na noc v kempu Norah Head Holiday Park. Cestou bylo opět vidět husté dýmy z požárů, spousta hasičských aut i helikoptér.

Do kempu v Norah Head jsme dorazili ve 21hod. Kolem našeho auta a asi i v celém kempu běhala spousta malých zajíců. Jsou tu přemnožení a v kuchyňce měli vyvěšené varování před nástrahami na jejich hubení.

01_Blue_Moutains_-_hasici_jedou_k_rozsahlym_pozarum_buse
01_Blue_Moutains_-_hasici_jedou_k_rozsahlym_pozarum_buse
« 1 z 22 »