Sydney a plavba za velrybami

Ráno jsme vstávali brzy, abychom z kempu dorazili včas do přístavu Circular Quay v centru Sydney. Cesta městským vlakem ze zastávky nedaleko našeho kempu nám trvala asi hodinu.

Do přístavu jsme dorazili v 9 hodin, koupili jsme lístky na loď a v 10 hodin vyrazili na tříhodinovou plavbu za velrybami. Doufali jsme, že budeme mít více štěstí a že uvidíme keporkaky z větší blízkosti než minule. Tentokrát jsme jeli větší lodí – katamaránem se dvěma palubami. V obou patrech byla část uzavřená a část otevřená vyhlídková terasa.

Při cestě ze zálivu na otevřené moře nás průvodci upozorňovali, že se jedná o úsek, kde to bude nejvíce s lodí houpat a na otevřeném moři, že to bude lepší. Houpalo to ale všude stejně – a to dost hodně! 🙂 Byl dost problém přejít na jiné místo na lodi, protože se člověk musel pořád alespoň jednou rukou držet, aby neupadl. První příznaky mořské nemoci se u mnohých cestujících projevily už asi po půlhodině houpavé plavby. Posádka záhy začala ve velkém rozdávat pytlíky s náhubkem. 🙂 Nám oběma bylo naštěstí celou plavbu dobře.

Na otevřeném moři na sebe první velryba nenechala dlouho čekat. Celou první hodinu plavby jsme viděli to samé jako na minulé plavbě – obláčky, případně záda velryby zdálky. Bylo ale vidět, že velryb tu je hodně. Kapitán držel loď v blízkosti skupinky dvou nebo tří velryb, které jsme sledovali asi dvě hodiny. Každých asi 5 minut se na chvilku vynořily a hned zase zmizely. Tom zaujal místo na přední dolní otevřené palubě na špičce lodě, kde to sice houpalo úplně nejvíc, ale bylo tam výhodné místo na focení. Zuzka zůstala nahoře, odkud byl zase přehlednější výhled.

Asi po hodině sledování zad a obláčků to ale přišlo! Jedna velryba se k lodi přiblížila asi na 30 metrů a znenadání vyskočila celá nad hladinu. Všichni na lodi byli nadšení, ozval se i potlesk a jásot. Šel z toho až mráz po zádech, jak ohromný tvor ladně vyskočí do takové výšky a navíc tak blízko nás! Byl to ale mžik a s obrovským šplouchancem sebou plácla o hladinu a zmizela pod vodou. Málokdo z fotografů ale stačil zareagovat. Průvodce na přední palubě nám hned řekl, že obvykle skočí vícekrát za sebou, ať dáváme pozor. A taky jo! Skočila za sebou celkem třikrát a každý výskok byl trochu jiný. Pak jsme ještě viděli několik skoků dál od lodi, na druhé straně a pak v dálce za lodí.

Hlavní průvodkyně, která celou plavbu komentovala, také během plavby fotila a její fotky jsme si mohli stáhnout z internetu. Byla to profesionálka, která se o velryby zajímá už mnoho let a jezdí za nimi na výpravy. Z fotek je patrné, že i focení ji jde velmi dobře. Přitom stíhala zároveň jednou rukou fotit a v druhé měla mikrofon a vyprávěla o velrybách.

Asi po 2,5 hodinách jsme se otočili a loď vyrazila zpátky do přístavu. Tom musel opustit příď lodě a vrátit se dovnitř. Cesta přes dolní palubu připomínala návštěvu ve vojenském lazaretu – se třemi Japonkami na minulé plavbě se tohle nedalo porovnávat. Více než polovina lidí s pytlíky v ruce si plavbu evidentně užívali. 🙂

Při zpáteční cestě jsme ještě z lodě fotili Sydney, Opera House, Harbour Bridge a celý přístav.

01_nase_lod_Sydney_Adventure_Cruises
01_nase_lod_Sydney_Adventure_Cruises
« 1 z 31 »

Po úspěšné velrybářské výpravě jsme se vydali na procházku do parku Botanical Gardens, kde byly nádherné stromy, palmy, květiny a jezírka. Došli jsme až na výběžek, odkud jsme opět fotili přístav. Pak jsme pokračovali k vyhlídkové věži Sydney Eye Tower. Šli jsme na prohlídku, která začínala 5minutovým 4D filmem o Sydney a Austrálii. Poté jsme vyjeli výtahem nahoru na vyhlídku. Odtud jsme měli Sydney i celou oblast zálivu jako na dlani. Dále jsme se šli projít místním Hyde Parkem až k památníku obětem první světové války. V tomto parku byla zajímavá zrcadlová expozice a konaly se zde také noční trhy s asijským jídlem. Byly tam davy lidí a dlouhé fronty ke stánkům s jídlem. My jsme si dali u stánku s nejkratší frontou jen grilovanou kukuřici (už jsme byli po večeři). Poté jsme ještě naposled zašli na naše nejoblíbenější místo v Sydney. 🙂 Posledním pohledem na noční Opera House jsme se rozloučili s městem a vrátili se zpět do kempu.

01_Sydney_-_u_Opera_House
01_Sydney_-_u_Opera_House
« 1 z 31 »