Velryby v Jervis Bay a Kiama

Z kempu v Green Patch jsme vyrazili do přístavního města Husskison, odkud nám v 10:30 jede naše loď za sledováním velryb. Plavba by měla trvat 2 hodiny. Byli jsme plni očekávání a natěšení, co uvidíme.

Hned na začátku plavby jsme ještě v zálivu Jervis Bay viděli spoustu delfínů. Skákali kolem lodě a vypadalo to, že se chtějí před námi předvádět. Pak už loď rychlou jízdou vyrazila na otevřené moře ven ze zálivu. Byly velké vlny a s lodí to pěkně házelo. Chvíli nám trvalo než jsme si zvykli na houpání, ještěže snídáme střídmě. Kapitán lodi nás poučil, že velrybu najdeme na moři podle obláčku, který velryba vyfoukne, když se vynoří, aby se nadechla. Podél pobřeží touto dobou plují velryby “Humpback Whales” – česky keporkak, neboli plejtvák dlouhoploutvý. Velryb jsme viděli celkem dost, ale pokaždé dost z dálky. Většinou jsme viděli obláčky nebo záda nebo ocasní ploutev. Bohužel žádná velryba nevyskočila nad hladinu, což je jinak pro keporkaky obvyklé chování.

Během plavby vyrazil kapitán lodi vždy po zahlédnutí obláčku směrem k velrybě, ale podle australských zákonů se k ní nesmí přiblížit blíže než na 100 metrů. Pokud je s matkou i velrybí mládě, pak dokonce na 300 metrů. Touto dobou jsou to právě většinou matky s mláďaty, které sem do teplých vod plavou vyvést potomky. Zůstávají zde jen po dobu než mláďata zesílí a pak společně všechny plavou zpět na jih do antarktických vod. Tam jsou pro ně příhodnější podmínky a vody plné potravy.

Velrybu není lehké sledovat také proto, že vydrží pod vodou poměrně dlouho. Každých 5-7 minut se ale musí vynořit a nadechnout se. To je okamžik, kdy je vidět a na který turisté na lodi čekají s připraveným foťákem v ruce. Vyfotit ji ale není vůbec jednoduché, protože nelze předvídat, kde přesně se vynoří a je to vždy jen mžik než zase zmizí pod hladinou. Byla to krásná podívaná, jen škoda, že se žádná nepříblížila víc k naší lodi nebo že nevyskočila nad hladinu. Kapitán říkal, že většinou jdou blíže, ale dnes se jim zrovna nechtělo.

Další zážitek z plavby byla skupinka 9 Japonek, které byly na lodi s námi. Na loď je posadil zřejmě jejich průvodce po Austrálii, ale ani jedna z nich nejevila příliš o velryby zájem. Dvě, co seděly přímo za námi, celou cestu prospaly a vzbudil je snad jen jeden opravdu velký náraz lodi o vlnu. Další 3 Japonky strávily druhou polovinu plavby zvracením do speciálních pytlíků s náhubkem, které byly na lodi pro tento účel k dispozici. Paní z posádky u nich pak celou dobu stála a utěšovala je. Po příjezdu zpátky do přístavu se vypotácely z lodi a zapadly na první záchodky po cestě. Přitom by si člověk myslel – Japonci, takový ostrovní národ! 🙂

01_Jervis_Bay_-_plavba_za_velrybami
01_Jervis_Bay_-_plavba_za_velrybami
« 1 z 26 »

Nám naštěstí špatně nebylo a tak jsme po plavbě mohli pokračovat podle plánu dál po Princes Highway do města Kiama. Tam je na útesu u moře zajímavý skalní otvor “Blow hole”, kterým při správné vlně tryská do výšky gejzír vody. Chvíli jsme ho sledovali a pak šli po vyhlídkovém chodníčku blíž k moři na konec útesu. Tam jsme chvíli pozorovali vlny oceánu, až jsme si všimli známého obláčku nedaleko od břehu. Nedaleko byly totiž velryby a my jsme je odtud mohli sledovat přímo ze břehu! Byla tam skupinka, která pořád dováděla ve vodě – vyskakovaly z vody, plácaly ploutvemi o hladinu, točily se na hladině a vystrkovaly hlavy i ocasní ploutve ven z vody. Postupně se nám tato skupinka vzdalovala, až je bylo už těžko rozeznat od vln.

Pak pod námi blízko břehu proplouvala jedna velryba s mládětem, ale ty nevyskakovaly, jen proplouvaly. Když se zanořily pod vodu, tak už jsme je dál nespatřili.Na závěr našeho sledování ze břehu jsme nedaleko viděli i skupinku dovádějících delfínů. Několikrát vyskočili nad hladinu a zase zmizeli. Od severu připlouvaly stále další velryby a postupně proplouvaly v dálce kolem nás směrem na jih.

Velryby jsme ze břehu sledovali asi 2,5 hodiny a pak jsme zajeli na nákup. Protože byl už večer, měli v obchodě akci na pečivo – vše, co se vejde do sáčku, je jen za 2 dolary. Nacpali jsme sáček až po vrch houskami, takže máme zásobu pečiva na několik dní. Původně jsme chtěli pokračovat v cestě ještě dál na sever, ale vzhledem k pokročilému času se nám už nikam jezdit nechtělo. Proto jsme si našli pěkný kemp Surf Beach Holiday Park přímo ve městě Kiama, který byl přímo u pobřeží. Hned za kempem vedla stezka kolem pobřeží. My jsme se tam ještě při západu slunce na chvilku zašli podívat na surfaře v akci.

01_Kiama_-_morsky_gejzir_Blow_Hole
01_Kiama_-_morsky_gejzir_Blow_Hole
« 1 z 20 »