Skály v Yosemite

pátek 23.9. – Glacier Point

Ráno vstáváme brzo a vyrážíme zase do údolí Yosemite Valley. V plánu je trail z údolí na nejhezčí vyhlídku – Glacier Point.

Nahoru jdem pořád ve stínu, takže je trochu zima, ale jde to. Cesta na Glacier Point vede z údolí a je dlouhá 7km plus navrch 1000m převýšení. Nahoře je skvělá vyhlídka na údolí pod námi, na horu Half Dome a na vodopády. Fotíme se a blbnem u toho až nás nějakej německej turista okřiknul, že si to nemůže kvůli nám vychutnat. Jeho problém…

2016-09_usa-197 2016-09_usa-200 2016-09_usa-2022016-09_usa-1992016-09_usa-195

Dáváme si ještě kafe z obchodu na povzbuzení a pak vyrážíme dál po cestě Panorama Trail. Cestou je spousta dalších vyhlídek a přicházíme až k vodopádům Nevada Fall a Vernal Fall. V nich ještě trochu vody je, ale v porovnání s jarním dunivým vodopádem je to jenom čůrek. Jdeme kolem nich dolů až zpátky dolů do údolí.

Stíháme ještě kino o horolezení a dle plánu jsme tam přesně na začátek – klika. Je to dokument o lezení od nějakýho místního indiána, co leze skály jak pavoučí muž. Bylo to taky dost spirituální a o přírodě. Pak ještě hledáme internet u knihovny a pak už valíme shuttle-busem zpátky na parkoviště k autu a na noc zase do našeho kempu Crane Flat.

map Otevřít mapu v novém okně!


sobota 24.9. – sekvoje v Merced Grove

Dneska máme po zásluze trochu odpočinkový den. Ráno pospíme a k snídani vaříme vajíčka, pohoda, když je v plánu trochu odpočívat. Pak jedeme k lesu Merced Grove. To je oblast na severu Yosemite, kde roste pár obřích sekvojí. Vyrážíme na krátkou procházku k sekvojím. Fotíme, sbíráme šišky. Moc lidí tu není, taková klidná procházka lesem, jak u nás na houbách.

Pak jedem zase do údolí. Je tam strašnejch lidí, protože je sobota. Shuttle busy totálně přeplněný. Z parkoviště s náma jede veselej a zpívající řidič. Nakupujem maso na gril na večer, dáváme sprchu a pak jdeme do infocentra na film o Yosemitech.

2016-09_usa-207 2016-09_usa-209 2016-09_usa-211

Odpoledne se jedem rozhlídnout na vyhlídku Tunnel view a pak berem deku a jdem na piknik pod El Capitana pozorovat horolezce na šňúrách nad náma. Zatímco oni se tam potí na skále, my při tom na dece vychutnáváme meloun.

Chceme dneska grilovat, takže vyrážíme už ve tři odpoledne zpátky do kempu. Cestou nasbíráme dřevo, protože platit za otýpku dřeva v obchodě 5 dolarů nám přijde fakt moc. Večer máme výborný hovězí burgery na grilu s grilovanou zeleninkou a tou správnou americkou burger-houskou, k tomu místní kalifornský červený vínečko – no moc dobrý! Seděli jsme u ohně dokud nebylo všechno naše dřevo spálený.


googlephotosProhlédněte si všechny fotky z USA 2016!