Mount Dana

Podle předpovědi mělo dnes být šeredně a mělo chumelit! Ale ráno jsme vykoukli ze stanu a venku je azuro, sluníčko svítí. Takže měníme plány a jdem na Mt.Danu, což je nejvyšší hora v Yosemitech – 3981m n.m.!

Vracíme se autem zpět směrem na Tioga Pass až ke vstupní bráně do parku. Cesta začíná dost nenápadně, ale podle mapy v mobilu to trefíme – je to přímo u vstupních budek u silnice mezi stromy. Cesta strmě vzhůru, jak končí les, tak začíná strašně foukat a je pořádná zima. Nikča mrzne. Je to sice vzdáleností jen 5km, ale na nich 1000m převýšení, takže mazec. Málem to v půlce otáčíme, je fakt zima. Pomohlo převlíknutí spodní vrstvy za suchou a další teplá vrstva.

2016-09_usa-179 2016-09_usa-181 2016-09_usa-183 2016-09_usa-184 2016-09_usa-185 2016-09_usa-188

Nakonec jsme po 2 hodinách na vrcholu. No za mě teda nekrásnější výhled, co jsem kdy viděl. Úplnej 360° rozhled. Pod náma na východ jezero Mono Lake jak na dlani. Na druhou stranu hory, hory a zase hory. Vrchol je trochu zasněženej ještě ze včera, ale cestu jsme našli v pohodě, je to vyšlapaný a jsou tam mohyly. Tenhle trail nikde oficiálně nepropagujou, takže jsme cestou nahoru vůbecnikoho nepotkali až pak cestou dolů dva další borce.

Nahoře fotíme, ale pěkně mi u toho mrznou prsty. Přioblíkáme vrstvy na sestup. Dolů to místy dost klouže po sněhu. Dole jsme za 1,5 hodiny. Cestou se pak stavujem na horký kafe a čokoládu v obchodě (stanu) na Tuolomne Meadows.

map Otevřít mapu v novém okně!

Po zdolání Mt.Dany jedem konečně do hlavního údolí parku – do Yosemite Valley. Cestou zastavujeme jen u horskýho jezera Tenaya Lake a na vyhlídce Olmsted Point s výhledem na Half Dome zezadu.

V údolí Yosemite opravujou komplet silnice, takže se jezdí zmatečně autobusama. Maj to dost blbě a nepochopitelně značený, každej turista je zmatenej, takže jsme se radši vždycky zeptali řidičů. Do toho ještě pro jistotu přejmenovali některý zastávky a nemaj to zatím v mapě, takže to je dost zajímavý. Bohužel zjišťujeme, že oba známý velký vodopády jsou už vyschlý jak Bridalveil Fall tak i 3.nejvyšší vodopád na světě – Yosemite Fall…

Dojíždíme autobusem do Half Dome Village (dříve Curry Village) a nacházíme sprchy. Po 10 dnech první horká sprcha a navíc zadara, takže paráda. Na noc jedem do předem zamluvenýho kempu Crane Flat a hledáme svoje místo už potmě.


googlephotosProhlédněte si všechny fotky z USA 2016!