Grandiózní Grand Canyon

Pondělí 5.9.

Asi v poledne odjíždíme z Mohavské pouště směr Fresno a Grand Canyon (South Rim). Zastavujeme ve městě Williams – historický město jako vystřižený z filmu o divokym západu, kterým prochází historická americká silnice Route 66. Jdem na oběd na burgra do hospůdky, kde zpívá místní kytarista. Já zpívám po chvilce s ním na podiu, protože začal hrát „Here comes the Sun“ a ten druhej hlas tam prostě chyběl. To, že náhodný kolemjdoucí najednou stojí na podiu a zpívá, nepřijde nikomu v americe divný. Takhle to tady funguje. Poté co jsme dojedli hamburger a dopili rootbeer, tak už konečně přijíždíme do Grand Canyonu na jižní okraj – South Rim. Jdem do centrálního kempu Mather Campground se ubytovat a pak hned do Backcountry office zažádat o permit na trail ke Coloradu.

2016-09_usa-030 2016-09_usa-0412016-09_usa-035

Dnes ještě stihnem zajít na některý vyhlídky na kaňon. Jsem tu už potřetí v životě. Ale i tak to je mazec, mráz mi běhá po zádech, ten první pohled je prostě dechberoucí. Ten kaňon je tak velikej, že hlava ani nechce pochopit, že to celý není jen namalovanej obraz… Zůstáváme až do západu slunce vyhlídkách na kaňon. Při západu to je ještě větší paráda, ale bylo tam na náš vkus hodně lidí.

Večer dáváme v kempu sprchu (konečně po 5 dnech kempování mimo civilizaci). Sprcha je v budově přímo v centrálním kempu a funguje na mince. Za dolar a půl teče voda 8 minut. Večer po kempu chodí kolem nás volně srnky.

 


 

Úterý 6.9. – North Rim

Ráno vyrážíme na vyhlídky na východ slunce, trochu nestíháme ale i tak boží. Vybrali jsme si úzkou skalku nad kaňonem, lezeme tam z vyhlídky plný lidí, ale na ní už máme pohodu a jsme sami. Vaříme snídani přímo na vyhlídce. Ještě před otvíračkou už jsme v backcountry office a dostáváme permit na další den na cestu dolů k řece, přesně jak jsme chtěli, jupí!

2016-09_usa-037 2016-09_usa-042 2016-09_usa-043

Pak jedeme busem na nejvzdálenější vyhlídku Hermits Point a odsud jdeme kousek do kaňonu po Hermit Trail. Obědváme na skále nad kaňonem – vyhlídka super, nikde nikdo. Procházka měla převýšení 400m, tekže dobrá rozcvička na zítra na cestu do kaňonu. Odpoledne přejedeme na severní okraj Grand Canyonu – North Rim. Cestou jsou vyhlídky Grandview, Lipan Point a Desert View s věží. Taky cestou na North Rim odbočujem na Horseshoe Bend u města Page, ale nestíháme už západ slunce, páč Niky minula odbočku. Nevadí, protože i tak je výhled grandiózní a navíc sem pojedem ještě jednou (je to pak zase cestou). Ve městě Page nakupujeme ve Wallmartu jídlo a večeři a do kempu Demotte na North Rimu přijíždíme za tmy ve 22h. Je tam už mrtvo, stavíme stan a padáme.

2016-09_usa-046

googlephotosProhlédněte si všechny fotky z USA 2016!