Fraser Island, den 1.

Ráno jsme pobalili věci, co si s sebou vezmeme na dva dny na ostrov Fraser Island. V 8hod jsme vyrazili do půjčovny, kde jsme měli zamluvené 4WD auto (s pohonem 4×4 a přizpůsobené na jízdu v písku). Vybrali jsme to nejmenší, co měli – Suzuki Jimny.

V půjčovně jsme museli projít půlhodinovou instruktáží, jak se auto řídí, jak přepínat během jízdy mezi různými stupni 4×4 (auto má 2 řadicí páky), pak taky kam můžeme a kam nesmíme na ostrově atd. Poté nám předali jízdenky na trajekt, povolení k vjezdu na ostrov a klíče od chatky – měli jsme to koupené jako balíček komplet. Z půjčovny jsme vyrazili do přístavu River Heads na trajekt. Ještě před nájezdem na trajekt jsme stejně jako všichni okolo upustili pneumatiky na 1,5bar. Když jsme se porozhlédli kolem, bylo naše Suzuki zdaleka nejmenší mezi ostatními na trajektu.

Do Woolgoollba Creek na ostrově jsme dopluli v 11hod. Odtud jsme měli namířeno doprostřed ostrova na Central Station. Jeli jsme za ostatními auty písčitou cestičkou (v mapě značená jako hlavní silnice), kde obě kola byla zapadlá asi 20cm a postupným hrabaním a poskakováním jsme “šílenou” jízdou doklouzali až k Central Station. V půjčovně mi jasně řekli, že s tímhle miniautem nesmíme jet pomalu, ale jet “přiměřeně agresivně” a že si máme udržovat pohyb, abychom nezapadli. Podle toho jsme taky jeli: Tom se snažil udržet volant a auto v pohybu vpřed, Zuzka křičela strachy a křečovitě se držela všech madel, co byly v autě. Batohy a hlavně bedny s jídlem skákaly až ke stropu (bedýnka se zeleninou byla po jízdě vzhůru nohama a napříč). Cesty na ostrově jsou až na pár výjimek jen písečné, navíc je písek velmi sypký, protože tu už 10 týdnů nepršelo. Kromě toho jsou v písku na cestě samé díry, mnohdy jsme měli pocit, že by se do nich naše miniauto vešlo celé.

Z Central Station jsme po krátké zastávce na odpočinek pokračovali na druhou stranu ostrova do Eurong Resort. Cesta byla opět stejně kvalitní. Celou trasu z přístavu do Eurongu dlouhou asi 20km jsme zvládli za 1,5hod. V Eurongu jsme měli dost času na oběd. Další náš plán byla jízda po pláži, kam se ovšem nesmí, když je příliv a pláž je příliš úzká (přesněji 2h před a 2h po přílivu). Proto jsme čekali do 14hod, až voda opadne.

Z Eurongu jsme vyrazili po pláži směrem k našemu ubytování v Happy Valley. Jízda po pláži byla o dost komfortnější než jízda vnitrozemím. Mohli jsme jet až 80km/h (ve vnitrozemí je povoleno max.30km/h). Navíc byla pláž krásně široká a tam, kde je písek ještě mokrý, se jízda příliš neliší od jízdy po normální silnici. Jediné, na co si musí dát řidiči pozor, jsou náhlé propadliny, duny a koryta řek, které ústí přes pláž do moře. Několika řekami jsme taky museli projet, voda byla maximálně asi do půlky kol. Poslední dnešní zrada na cestě byla těsně před naší ubytovnou. Přes pláž se táhnul pás kamenitého útesu Yidney Rocks, který bylo nutné objet přes vnitrozemí. Tam se nám podařilo prvně zapadnout. Bylo to v mírném kopci a v hlubokém písku. Protože v autě nebyla lopatka, musel Tom za autem odhrabat trochu písku, aby šlo alespoň vycouvat zpět z kopce dolů. Zuzka zůstávala v autě, protože by se jinak asi auto překlopilo na bok než jsme se dohrabali zpět do správných kolejí. Napodruhé s větším rozjezdem, nižším stupněm 4×4 a vyšším stupněm agresivity řidiče jsme už kopeček překonali. Hned za ním jsme potkali proti nám velký 4×4 autobus, který má na ostrově vždy přednost (cesty jsou mnohdy obousměrné, ale jen s jedněmi kolejemi!). Podařilo se nám mu uhnout na stranu tak, aby nás objel a po asi sto metrech už jsme byli u naší chatky.

Protože bylo šeredné počasí, už jsme tam pro dnešek zůstali. Chvíli po nás dorazila další skupina lidí ve dvou autech s průvodcem, kteří bydleli hned vedle nás. V chatce byla elektřina jen ze solárních panelů a zřejmě jim něco nefungovalo, protože jsme byli komplet bez proudu. Bohužel měli sprchy ovládané elektrickým časovačem, takže tím pádem jsme byli i bez sprchy.

Spát jsme šli po krátké procházce na pláž už ve 21hod, protože se tu stmívá už v 18hod.

01_Fraser_Island_-_trajekt_na_ostrov
01_Fraser_Island_-_trajekt_na_ostrov
« 1 z 17 »